برای دخترم ...

باورش خیلی سخته برام... اما داری بزرگ میشی عروسکم...

اینکه داری مستقل میشی و تجربه های تلخ و شیرینت رو محک میزنی خیلی خوبه ... اما دوست دارم بدونی هر چقدر هم که بزرگ بشی باز توقلب ما جا میشی ...

اینکه داری ارتباطات اجتماعی و روابط دوستانه ات رو تقویت می کنی خیلی خوبه ... اما دوست دارم رابطه ات با ما همینطوری بمونه ... ساده و بی تکلف اما عمیق

اینکه می خوایی تو کارهایت مستقل باشی و بی نیاز از پشتیبانی ما، خیلی خوبه ... اما دوست دارم بدونی گاهی وقتها استفاده از تجربیات دیگران بهتر از تجربه کردنه ...

اینکه می خوایی همیشه جلوتر از ما حرکت کنی خیلی خوبه ... اما دلبندم... یادت باشه ... فقط کافیه سرت رو برگردونی و به عقب نگاه کنی تا مارو پشت سرت ببینی. ما هنوز هم مراقب گل گلدون کوچه باغ هستیمون و نگران افق های ناشناخته فرداهای قشنگشیم...

 

کتاب کلیدهای رفتار با کودک دو ساله را می خوندم که برام خیلی جالب بود تقریباً تمام رفتارهایی را که بیان می کرد توی مرسده میدیدم . استقلالی که می خواد پیدا کنه در پوشیدن لباساش و کفشش ، بکارگیری از گفتارهای شیرینش که یه مادرو می تونه تا اوج لذت ببره . آموختن اعداد تا دو طوری که همه چیزها را در دو می بینه و خلاصه می کنه دو تا ( خاطره جالبش در مورد دوتا تقریباً دو هفته پیش با بابا و مامانم رفته بودیم برای مرسده النگو بگیریم بابا می خواست زودتر کادو تولدشو بگیره رفته بودیم توی مغازه طلا فروشی که یه النگو من انتخاب کردم و مغازه دار الگو را برای امتحان توی دست مرسده کرد و بعد درآورد که وزنش کنه مرسده را گذاشته بودم پایین که دیدم هی می زنه به پامو میگه ماما ماما گفتم چیه خوشگم دیدم داره میگه دو تا  دوتا  وای خندم گرفته بودخنده وروجک از الان میدونه که طلا چیه یکی نمی خواد دو تا . بعدشم اونم بابابزرگشو شناخته می خواسته خلاصه جیبشو خالی کنه چشمک)

چند خط از کتابی رو که خوندم می نویسم . کارهای مرسده گلم و شباهت این دوران را با نوشته های کتاب که کاملاً مطابقت می کنه .

بچه های دو ساله کاشفینی هستند که به دنبال دنیاهای ناشناخته می گردند. دانشمندانی هستند که شگفتیهای طبیعت را بررسی می کنند، شاعرانی هستند که برای اولین بار زبان را اختراع می کنند و روانشناسانی هستند که به راز تفاوتهای رفتاری انسانهای اطراف خود می اندیشند.

بهترین روش یادگیری برای فرزند دو ساله تجربه مستقیم است. زمانی قادر به درک و فهم موضوعی می شود که آن را به طور مستقیم تجربه کند.

یکی از مفاهیمی که فرزندتان در طول دو سالگی خواهد آموخت مفهوم «جفت» هاست.کودک دوساله در زندگی روزمره اش همه جا جفت می بیند: او دو دست و دو پا دارد، دو چشم و دو گوش. او دو کفش دارد و کاپشنش دو آستین دارد. شمردن تا دو واقعاً برای او معنی دارد. مفهوم«دو» را به ضدهایی که در زندگی روزمره خود به طور طبیعی می بیند نیز می توان گسترش داد: بالا و پایین ، روشن و خاموش، تیره و روشن، و البته آری و نه .

توانایی فرزند شما در به خاطر سپردن، فکر کردن و حل مسائل از دو سالگی تا سه سالگی با سرعتی اعجاب انگیز افزایش خواهد یافت.

امسال کودک دو ساله تان می آموزد که اشعار کودکانه حفظ کند و ترانه بخواند. اکنون می تواند حدود 250 لغت را بر زبان بیاورد. از عبارتهای چند کلمه ای فراوان استفاده می کند و بسیاری از اوقات جمله سازی می کند.

 

دو تا عکس از توی مهدش گرفتن که عکسای فصل پاییز در مهده . خلاصه مربیاش کلی عاشقش شدن . مهناز جون مربیش می گه وای این توی خونه با شما چکار می کنه . اینجا همش من محکم بغل می کنه و بوس می ده و نازی می کنه خلاصه با این کاراش خودشو توی دل همه جا کرده . وقتی توی مهد شعر می خونند مرسده فقط حالتهای شعر و در میآره و ما را همراهی می کنه دو تا از شعرهای مهدش اینه:

فصل پائیزه ( هی )    برگها می ریزه ( هی )

سرده هوا خیلی دل انگیزه

تو آسمونها ( هو ) صدای بادها ( هو )

خبر میده از سوز و سرما

به جای بلبل، روی درختها پر از کلاغه

اینجا اونجا هر جا بانگ کلاغه

 -------

مهر و آبان (2) با آذر ( 2 )

سه ماهه پائیزه (2)

هم گرمه هم سرده

گریه بده بچه ها

باید بخندیم هاهاها

 

 

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
راما

سلام مرسده خانم چه دختر ملوسی داری.و البته باهوش[دست] زنده باشه ببوسش[ماچ]